Brakes a început livrările cu două noi camioane electrice cu temperatură controlată, echipate cu agregate electrice Frigoblock, pentru a testa performanța vehiculelor și a sistemelor de control al temperaturii.
Frigoblock, unul dintre cei mai importanți producători de agregate de refrigerare pentru transport din Europa, a anunțat că Brakes, cel mai important furnizor de servicii alimentare din Marea Britanie, a început livrările cu două camioane electrice de 19 tone cu temperatură controlată, echipate cu agretate electrice Frigoblock EK25 și FK2.
Proiectul continuă colaborarea de succes, de peste 15 ani, dintre Brakes, Frigoblock și Thermo King.
A fost esențial pentru flota primară a Brakes și pentru operațiunile sale multi-drop ca unitățile de refrigerare să mențină lanțul frigorific lucrând împreună cu vehiculul și să aibă zero emisii directe.
Împreună cu tehnologia Enviro Drive cu invertor, Frigoblock EK25 oferă o eficiență maximă și un impact minim asupra consumului de combustibil sau de energie al vehiculului. Aceste capacități au făcut ca Frigoblock EK25 să fie principala tehnologie de refrigerare pe care Brakes a luat-o în considerare pentru noile sale camioane electrice.
„Operăm de ani de zile sistemele de refrigerare electrică EK25 de la Frigoblock în flota noastră. Performanța și fiabilitatea lor sunt excepționale, împreună cu un cost total de proprietate scăzut, datorită cerințelor reduse de întreținere și a rentabilității rapide a investiției. Am fost încântați să aflăm că acestea pot funcționa fără probleme cu noul nostru camion electric”, a declarat Paul Vernon.
Agregate de frig electrice Frigoblock EK25 și FK2
Primul camion electric, un Electra de 19 tone, funcționează în Midlands din august 2022, iar performanța sa a fost evaluată de Brakes zi de zi. Testele au demonstrat că performanța Frigoblock EK25 în ceea ce privește răcirea a fost chiar mai bună decât atunci când aceasta se făcea cu un camion convențional, alimentat cu motorină.
„Cu acest camion electric, am putut merge în centrul unui oraș precum Birmingham și, de îndată ce șoferul a închis ușa, unitatea Frigoblock a readus temperatura din compartimentul de încărcare la temperatura setată, chiar înainte ca vehiculul să se deplaseze mai departe. Acest lucru este extraordinar și menține marfa în condiții ideale”, a declarat Paul Vernon.
VEZI ȘI: Industria solicită o abordare în ansamblu pentru decarbonizarea sectorului de transport rutier
Cel de-al doilea camion electric, un DAF LF de 19 tone, este echipat cu agregatul de frig Frigoblock FK2 de ultimă generație, cu un design nou și telematică integrată datorită Thermo King BlueBox. Conectivitatea oferă o vizibilitate completă, 24 de ore din 24, 7 zile din 7, a funcționării unității, monitorizare de la distanță și control proactiv, permițând companiei Brakes să urmărească funcționarea unității în orice moment și să demonstreze în mod clar punctele de setare a temperaturii pe parcursul fiecărei călătorii.
Camionul electric DAF de la Brakes funcționează din ianuarie 2023 de la sediul companiei din Reading, care are instalat un sistem de panouri solare. Sistemul oferă locației propria sursă de energie regenerabilă și energie fără emisii pentru stațiile de încărcare a vehiculelor din depozit. Ambele camioane electrice Brakes susțin obiectivul ambițios al Sysco în materie de climă de a reduce emisiile în cadrul operațiunilor sale globale și în întregul lanț valoric al companiei.

















