Cosmin Rizea și Ionel Coconașu merg în marea finală RoadStars Trophy 2018

Cosmin Rizea și Ionel Coconașu au câștigat etapa națională RoadStars Trophy 2018 și vor face echipă în marea finală, care va fi anunțată în luna aprilie 2018.
În perioada 17-18 martie, Mercedes-Benz a organizat la Cheile Grădiștei, a doua ediției a concursului dedicat șoferilor profesioniști, RoadStars Trophy 2018 – etapa națională.
La finalul celor două zile de concurs care le-au pus la încercare celor zece concurenți atât abilitățile individuale, cât și cele de echipă, au fost desemnați câștigătorii, care vor reprezenta România în marea finală RoadStars Trophy.
După parcurgerea tuturor celor opt probe, Cosmin Rizea și Ionel Coconașu au reușit să acumuleze cele mai multe puncte în cadrul probelor practice, dovedind că au calitățile necesare pentru a reprezenta România în marea finală RoadStars Trophy 2018.
Clasamentul final a fost compus din cumularea punctajelor obținute de concurenți în cadrul probelor individuale.
VEZI ȘI: Ekol continuă dezvoltarea rețelei intermodale
Cosmin Rizea – cel mai înalt șofer înscris în RoadStars Trophy – este angajat al companiei Step One și practică fotbalul în Liga a 4-a din România.
“M-am înscris la acest concurs pe ultima sută de metri și nu regret. A fost o adevărată provocare și m-am simțit foarte bine. Am cunoscut oameni noi, mi-am facut prieteni noi, în ciuda faptului că am fost adversari în timpul concursului. Sunt de părere că astfel de concursuri sunt benefice șoferii de camion.” ne-a declarat Cosmin la finalul concursului.
Ionel Coconașu lucrează ca șofer profesionist pentru o campanie din Constanța și conduce un Arocs 4142 la Constanța.
“A fost un concurs reușit, cu multe activități interesante, departe de ce mă aștetam eu. M-am distrat minunat alături de toți cei înscriși în concurs. De altfel, țin să-i felicit pe toți pentru dăruire, spiritul de echipă și buna dispoziție de care au dat dovadă. Concursul ne-a demonstrat tuturor că împreună putem ajunge acolo unde ne dorim”, ne-a declarat Ionel la finalul celor două zile de concurs.
La fel ca în urmă cu doi ani, printre cei 10 șoferi de camion înscriși în competiție s-a aflat și o femeie, Nina Cătă.
Cei zece participanți selectați prin tragere la sorți de Daimler AG, care au concurat în cadrul etapei naționale a competiției din acest an, pentru unul din cele două locuri din marea finală RoadStars Trophy, au fost: Alexandru Cristea (23 ani), Costin Tudor (28 ani), Cristian Antonescu (44 ani), Eduard Stoica (38 ani), Ionel Coconașu (30 ani), Mihai Cosmin Fleschin (36 ani), Mihai Talos (32 ani), Cosmin Rizea (27 ani), Nina Cătă (27 ani), Petronel Andrieș (44 ani).