
DAF Trucks a oprit furnizarea de camioane și piese către Rusia, în contextul invaziei Rusiei în Ucraina și a sancțiunilor economice impuse de UE, anunță Eindhovens Dagblad.
Producătorul olandez de camioane, care în 2021 a sărbătorit 10 ani de prezență pe piața din Rusia, a anunțat că a anunțat toate comenzile pentru lunile următoare, venite din această țară.
DAF Trucks vinde anual aproximativ 2.000 de camioane în Rusia, dar oportunitățile de vânzare au devenit acum minime din cauza scăderii rublei și a creșterii puternice a prețurilor.
VEZI ȘI: Presa din Ucraina arată zonele vulnerabile ale camioanelor militare rusești
În 10 ani, producătorul de camioane din Eindhoven și-a extins rețeaua de dealeri din Rusia la 20 de parteneri independenți în peste 30 de orașe. Oferă clienților săi o nouă gamă de camioane Euro V și Euro IV, precum și un pachet de servicii de vânzare și post-vânzare.
Astfel, DAF Trucks se alătură celor de la Daimler Truck, Volvo Trucks și Schmitz Cargobull care au oprit definitiv sau temporar producția și livrarea de vehicule și piese către Rusia.
Context
Forțele ruse au invadat Ucraina săptămâna trecută, confirmând cele mai mari temeri ale Occidentului cu cel mai mare atac al unui stat împotriva altuia din Europa de la cel de-al Doilea Război Mondial.














