GreenZone

Deutsche Post testează un camion electric cu pantograf

Deutsche Post (DHL) este una dintre primele companii din Germania care folosește un camion pur electric cu pantograf pe secțiunea electrificată dintre Lübeck și Reinfeld.

”Vrem să ne reducem în continuare emisiile și suntem pregătiți să testăm noi tehnologii pentru a realiza acest lucru”, a spus șeful filialei din Kiel a Deutsche Post și DHL, Ingo Kutsch.

Cea mai recentă generație de camioane Scania cu pantograf va face naveta între Reinfeld și Lübeck și va parcurge peste 80 de kilometri în fiecare zi. Potrivit DHL, camionul de 29 de tone va transporta zilnic scrisori și colete către trei centre de distribuție diferite din Hamburg și Lübeck. În total, vehiculul poate încărca până la 900 de colete.

”DHL se bazează de mult timp pe electromobilitate. Avem deja 13 camioane în operare numai în transportul regional. Dar noul vehicul este primul camion electric cu pantograf”, a spus purtătorul de cuvânt al Deutsche Post.

VEZI ȘI: Test cu Scania 25 P, primul camion electric greu din România

Camionul electric are nouă pachete de baterii, cu o capacitate totală de 297 kWh. Autonomia maximă de până la 250 de kilometri va fi prelungită prin încărcările din mers de la liniile aeriene.

În prima fază a testelor, camionul va fi utilizat de marți până vineri. Pe termen lung, el ar trebui să fie operat șase zile pe săptămână. Camionul va fi încărcat peste noapte la centrul de scrisori din Lübeck, cu o stație de încărcare mobilă.

Din aceeași categorie...

Back to top button