Eugen Grigore alias “Tataie” a câștigat finala Scania Driver Competitions din România

Eugen Grigore alias “Tataie”, angajat al companiei de transport Cardoil Avantaj, a câștigat finala națională Scania Driver Competitions 2018-2019.

Cu peste 100.000 de șoferi înscriși la nivel mondial și peste 2.000 la nivel național, Scania Driver Competitions este cea mai mare competiție din lume dedicată șoferilor profesioniști.

După semifinalele regionale, desfășurate în cinci dintre cele mai mari orașe din România, care au conținut atât partea teoretică, cât și practică, Scania România a organizat pe 3 și 4 mai 2019, finala națională SDC pe autodromul IFPTR de la Târgu Mureș.

Cei 10 finaliști, calificați atât prin semifinalele regionale, cât și prin Scania Fleet Management și-au demonstrat abilitățile și talentul timp de două zile în cadrul diverselor probe pregătite de organizatori.

Astfel, în prima zi, Liviu Constantin Savin, Adrian Matac, Bogdan Ionuț Popa, Codrin Gheorghiță Roșu, Gheorghe Petruse, Gheorghe Ionuț Luca, Robert Șerban Dumitru, Eugen Grigore, Iulian Dicu și Liviu Toader s-au întrecut în probe de economie de carburant pe drum cu trafic deschis (Fuel Economy) și dexteritate în manevrarea camionului în spații înguste (Water Challenge).

A doua zi, după proba Combo, au rămas în cursa pentru locul 1 doar patru șoferi: Eugen Grigore, Iulian Dicu, Bogdan Popa și Codrin Roșu.

VEZI ȘI: Italia a autorizat circulația primului autovehicul autonom pe drumurile publice

Aceștia s-au duelat doi câte doi în proba Knock the King – Head to Head, în finală au ajungând concurenții Eugen Grigore și Iulian Dicu.

Finala națională Scania Driver Competitions 2018-2019 a fost câștigată de “Tataie”, așa cum l-au poreclit ceilalți finaliști pe Eugen Grigore, șofer profesionist în vârstă de 44 de ani, angajat al companiei de transport Cardoil Avantaj.

Grație unei bune pregătiri profesionale, dar și a unui mental excelent – tensiunea și drama unui astfel de concurs în fazele superioare fiind la o cote ridicate – Eugen a reușit să termine toate probele pe primul loc.

“Tataie” a primit un cec în valoare de 2.000 de euro și s-a calificat în marea finală din Suedia, care va avea loc în 25 mai 2019 în Södertälje, Suedia, al cărui mare premiu este un camion Scania nou, în valoare de 100.000 de euro.

Eugen Grigore este din București, tătic a patru copii, fiind susținut de-a lungul întregii competiții de fiica sa, care a reușit să îi transmită „energia și voința de a câștiga”, după cum a declarat chiar el.

Pentru Eugen Grigore, Scania Driver Competitions este o competiție „cu multe provocări și cu șoferi foarte bine pregătiți”.

El a condus prima oară o Scania în urmă cu doi ani, atunci când a testat o Scania din flota companiei pentru care lucrează, Cardoil Avantaj.

Un fan al infotrucker.ro, Eugen Grigore alias “Tataie” a arătat că, pentru a fi cel mai bun este nevoie de determinare, experiență și responsabilitate.