ȘtiriTop News

Italia: Monitorizare cu drone a autostrăzii A35 Milan-Brescia

Compania Brebemi din Italia a anunțat lansarea unei noi faze în proiectul său de monitorizare cu drone a autostrăzii A35 Milan-Brescia.

Proiectul de monitorizare a autostrăzii A35 Milan-Brescia cu ajutorul dronelor, denumit Drone Asset and Traffic Monitoring Project, își propune să transforme această infrastructură într-un ecosistem hiperconectat, capabil să furnizeze date esențiale atât pentru gestionarea în timp real, cât și pentru planificarea pe termen lung.

Banner Infotrucker utilizare DBE 600 x 150

Prin utilizarea dronelor pentru colectarea de informații despre trafic și infrastructură, proiectul creează un sistem capabil să anticipeze problemele, să reducă timpii de intervenție și să optimizeze utilizarea resurselor.

Monitorizarea condițiilor de trafic și a stării infrastructurii reprezintă doar primul nivel de aplicare a acestei tehnologii. Însă, prin integrarea cu inteligența artificială, perspectivele devin mult mai ample, deschizând posibilitatea extinderii controlului în alte domenii.

Această evoluție ridică necesitatea unei dezbateri privind reglementările și obiectivele inovării, asigurând un echilibru între eficiență și protecția interesului public.

Dezvoltat în faze etape operaționale

Prima fază, implementată în octombrie 2024, a inclus testarea inițială a dronelor pilotate la fața locului de către personal specializat și instalarea unei platforme software în Camera de Control Brebemi pentru gestionarea fluxurilor video în timp real.

În cea de-a doua etapă, s-a introdus controlul de la distanță al dronelor printr-un Centru de Control dedicat, echipat cu senzori avansați pentru transmisia de date și imagini video.

Cea mai avansată fază a proiectului a debutat în ianuarie 2025, odată cu automatizarea completă a sistemului. Mai exact, dronele decolează și aterizează autonom din hangare dedicate, permițând astfel misiuni programate și intervenții rapide în caz de urgență, sub coordonarea Centrului de Control.

Dronele operează la o altitudine maximă de 120 de metri, monitorizând ambele sensuri ale autostrăzii A35 Milan-Brescia la intervale prestabilite, în colaborare cu autoritățile competente. Sistemul permite echipelor tehnice să verifice în timp real starea carosabilului, a barierelor fonice și a gardurilor de protecție, precum și să detecteze rapid blocaje, vehicule staționate sau obstacole pe carosabil.

Potrivit Brebemi, fluxurile video transmise live către Centrul de Control contribuie la optimizarea gestionării intervențiilor, asigurând reacții rapide pentru remedierea oricăror probleme de pe autostradă.

Din aceeași categorie...

Back to top button