Camioane noi DAF de la TH Trucks - gamă completă de camioane diesel și electrice pentru orice aplicație de transport
TrailerTop News

Kögel cere revizuirea VECTO pentru a salva industria europeană de semiremorci

Renault Trucks - Camioane rulate premium la dobțțndă excelentă

Kögel cere revizuirea VECTO și avertizează că actuala reglementare poate duce la amenzi de milioane de euro, scumpirea semiremorcilor și pierderea locurilor de muncă.

Producătorul german Kögel atrage atenția asupra efectelor pe care actuala reglementare europeană privind VECTO (Vehicle Energy Consumption Calculation Tool) le-ar putea avea asupra industriei europene de semiremorci și a întregului lanț de transport.

infotrucker

În cadrul unei acțiuni organizate pe 26 iunie 2026, la Burtenbach, compania a utilizat 16 semiremorci pentru a forma acronimul SOS, pentru a transmite că actualele cerințe europene pun în pericol competitivitatea producătorilor europeni de vehicule tractate.

Mesajul Kögel este susținut și de alți șapte producători europeni de semiremorci, care au inițiat demersuri juridice pentru modificarea reglementării.

Kögel cere revizuirea VECTO deoarece obiectivele sunt considerate imposibil de atins

Potrivit producătorului, Reg. (UE) 2024/1610 stabilește ca până în 2030 valoarea virtuală a emisiilor de CO2 atribuită semiremorcilor prin modelul de calcul VECTO să fie redusă cu 10%, iar în cazul remorcilor cu 7,5%.

Producătorii susțin însă că remorcile și semiremorcile nu generează emisii directe de CO2, iar evaluarea se bazează exclusiv pe o simulare, nu pe măsurători realizate în exploatare. În opinia acestora, metodologia ignoră limitele fizice ale produselor și nu ține cont de condițiile reale în care sunt utilizate vehiculele în transportul rutier.

Din acest motiv, cei opt producători consideră că obiectivele impuse nu pot fi atinse cu tehnologiile disponibile în prezent.

Kögel avertizează asupra costurilor generate de VECTO

Compania estimează că nerespectarea țintelor prevăzute de regulament ar putea genera penalități de până la 64 de milioane de euro pe an pentru un producător. Conform articolului 8 din regulament, amenda este de 4.250 de euro pentru fiecare gram de CO2 pe tonă-kilometru și pentru fiecare vehicul înmatriculat.

În aceste condiții, producătorii avertizează că prețul semiremorcilor ar putea crește cu până la 50%, iar costurile suplimentare s-ar transmite pe întregul lanț logistic, afectând transportatorii, casele de expediții și, în final, consumatorii.

Alimentele, medicamentele și bunurile de larg consum ar putea deveni mai scumpe, în timp ce adaptarea întregului portofoliu de produse la noile cerințe ar presupune investiții semnificative în dezvoltare și producție.

Kögel atrage atenția și asupra impactului social al reglementării, apreciind că aproximativ 70.000 de locuri de muncă din industria europeană a semiremorcilor ar putea fi afectate. Compania subliniază că investițiile de mai multe milioane de euro realizate în ultimii ani la fabrica din Burtenbach sunt puse în pericol de consecințele economice ale actualei reglementări.

Kögel solicită soluții care să protejeze competitivitatea industriei

La evenimentul organizat la Burtenbach a participat și Hubert Aiwanger, vicepremierul landului Bavaria și ministru al Economiei, Dezvoltării Regionale și Energiei.

Acesta a declarat că industria europeană de semiremorci și sectorul logistic nu au nevoie de noi poveri generate de reglementări pe care le consideră deconectate de realitatea economică și a subliniat că întreprinderile mici și mijlocii nu dispun de resurse financiare și tehnologice nelimitate pentru a absorbi astfel de costuri într-un timp atât de scurt. În opinia sa, în locul unor sancțiuni financiare sunt necesare soluții pragmatice și realiste care să conducă la reduceri efective ale emisiilor de CO2.

Și Markus Siegner, CEO al Kögel Trailer GmbH, afirmă că demersul producătorilor nu este îndreptat împotriva obiectivelor de protecție a mediului. El susține că vehiculele ușoare dezvoltate de companie contribuie de ani de zile la reducerea consumului de combustibil și, implicit, a emisiilor de CO2, însă actuala reglementare VECTO nu reflectă realitatea operațională a transportului rutier și exercită o presiune majoră asupra producătorilor.

Potrivit acestuia, industria are nevoie de soluții pragmatice care să permită atingerea obiectivelor climatice fără a afecta competitivitatea companiilor europene.

Kögel cere revizuirea VECTO pentru a salva industria europeană de semiremorci

Cei opt producători au contestat în instanță reglementarea europeană. Prima acțiune introdusă la Tribunalul Uniunii Europene a fost respinsă ca inadmisibilă, iar ulterior grupul de reclamanți a formulat recurs. În prezent, cauza se află pe rolul Curții de Justiție a Uniunii Europene.

Producătorii susțin că industria nu poate modifica singură actualul cadru legislativ și solicită sprijin din partea factorilor politici pentru revizuirea reglementării, astfel încât obiectivele de decarbonizare să fie compatibile cu realitățile tehnice și economice ale industriei europene de semiremorci.

Din aceeași categorie...

Back to top button