
Primul camion încărcat cu anvelope produse la Oradea a plecat spre centrele Nokian Tyres de distribuție, iar de acolo vor ajunge la clienți și consumatori din Europa Centrală și de Sud.
Nokian Tyres a demarat, săptămâna aceasta, primele livrări de anvelope de iarnă și all-season din noua sa fabrică din Oradea, România, prima uzină de anvelope cu emisii zero de CO2 din lume.
Situată strategic în apropierea clienților din aceste regiuni, fabrica Nokian Tyres din Oradea este prima facilitate de producție de anvelope complet operațională din lume cu emisii zero de CO2 – întreaga energie utilizată este generată fără combustibili fosili.
Unitatea folosește cele mai moderne tehnologii pentru producția de anvelope destinate autoturismelor.
Primul produs fabricat în România: Seasonproof 2
Prima gamă de anvelope pentru autoturisme produsă în fabrica din Oradea este Seasonproof 2, o anvelopă all-season destinată autoturismelor, SUV-urilor și CUV-urilor moderne. Gama va fi disponibilă pentru clienții din Europa Centrală și de Sud începând din toamna anului 2025.
Pe lângă performanțele excelente în condiții de zăpadă și lapoviță, Seasonproof 2 oferă o experiență de condus confortabilă și sigură și în sezonul cald.
Anvelopa conține până la 38% materiale regenerabile, reciclate sau certificate ISCC PLUS – fiind primul produs comercial Nokian Tyres cu o proporție atât de mare de materiale sustenabile.