Camioane noi DAF de la TH Trucks - gamă completă de camioane diesel și electrice pentru orice aplicație de transport
Știri

Norvegia: Au început controalele pentru anvelope de iarnă

Renault Trucks - Camioane rulate premium la dobțțndă excelentă

Odată cu apariția primelor ninsori în Norvegia, poliția a început controalele pentru anvelope și alte echipamente de iarnă.

Din această săptămână, iarna a lovit serios în Norvegia. În sudul țării au căzut primele zăpezi, care au afectat și traficul în Oslo și pe autostrada E18.

infotrucker

Cea mai serioasă problemă a fost la Tunelul Telemarksporten de pe E18, la aproximativ 150 km de Oslo. Intrarea în tunel dinspre vest, precedată de o urcare foarte abruptă, a fost blocată de un camion care a derapat pe suprafața alunecoasă și toate vehiculele din spate au rămas imobilizate.

Intervenția echipelor de asistență a fost una cu probleme. Traficul, blocat timp de aproape 7 ore, a fost redeschis după intervenția unui buldoexcavator închiriat de la un șantier din apropiere.

VEZI ȘI: Peste 10% dintre șoferii de camion controlați în Italia, pozitivi la droguri

Motive suficiente pentru autoritățile din Norvegia de a începe o serie de controale pentru echiparea vehiculelor cu anvelope și alte echipamente de iarnă.

La un control din Svinesund, poliția a oprit un camion din Bulgaria care practic nu mai avea pic de carne pe unul dintre anvelopele de pe axa motrică. Adâncimea benzii de rulare era insuficientă și pe alte axe, iar cele 7 lanțuri de zăpadă obligatorii lipseau.

Norvegia: Au început controalele pentru anvelope de iarnă

În afară de amenda ”sănătoasă”, șoferul a trebuit să achite înlocuirea anvelopelor neconforme și să cumpere lanțuri înainte de a-și putea continua călătoria.

Din aceeași categorie...

Back to top button