Olanda: Ajutat de colegii să repună pe poziție remorca răsturnată

Remorca unui ansamblu tandem a fost răsturnată de rafale de vânt ale furtunii Pia, care a făcut ravagii pe mai multe autostrăzi din Olanda.
Joi, 21 decembrie, în jurul orei 16.00, remorca unui ansamblu tandem care circula pe A7 spre Amsterdam, a fost răsturnată pe-o parte de o rafală de vânt.
Pentru ca remorca răsturnată să fie repusă în poziție verticală, la fața locului a fost chemată o companie specializată de intervenție.
Însă, pentru că venirea acesteia dura prea mult, colegii șoferi s-au mobilizat să-l ajute pe colegul lor aflat la necaz. Astfel, cu ajutorul a două stivuitoare transportabile aceștia au repus pe poziție verticală remorca.
VEZI ȘI: Patru persoane rănite în urma unui accident de autocar în Germania
Un alt camion a mers alături de aceasta pentru a-i permite să părăsească autostrada A7 în siguranță.
Deoarece salvatorii de ocazie s-au mișcat rapid, traficul pe autostrada A7 n-a mai fost deviat, acesta fiind reluat rapid pe toate benzile.