ȘtiriLogistica

Primul tren de marfă proaspătă între Veneția și Rotterdam

Pe 10 mai 2016, din portul Veneția a plecat primul tren pilot din cadrul proiectului Fresh Fruit Corridors, care va facilita transportul combinat maritim-feroviar sub temperatură controlată între Israel și Olanda.

După efectuarea controalelor fitosanitare și vamale de tranzit, cele treizeci de containere pline de cartofi ajunse în portul italian cu o navă din Israel, au fost încărcat pe tren în aceeași zi. Trenul, care a asigurat temperatura controlată pe toată durata transportului, a ajuns în portul Rotterdam 32 de ore mai târziu.

Potrivit Autorității Portului Veneția, care a organizat transportul cu VLS Veneta Lombarda și Rail Cargo Austria, în comparație cu durata transportului normal, timpului de călătorie maritimă este redus cu cinci zile, asigurând un control constant al temperaturii la distanță.

Banner Infotrucker utilizare DBE 600 x 150

Odată cu plecarea acestui tren, proiectul Fresh Fruit Corridors de transport combinat maritim-feroviar sub temperatură controlată de produse alimentare prinde formă. Proiectul este co-finanțat de programul comunitar de transport MCE cu zece milioane de euro, dintre care cinci sunt investite în Veneția. Scopul este de a sprijini, testarea și implementare a transportul produselor din Israel, Iordania și Palestina.

VEZI ȘI: Franța menține stare de urgență națională

Conform oficialilor VLS Beneta Lombardia, rezultatul primului transport pilot efectuat a fost satisfăcător. Astfel că, în mai puțin de opt zile produsele în stare proaspătă vor putea ajunge de la origine la destinație utilizând transportul intermodal maritim-feroviar, având posibilitatea de control și monitorizare permanentă de la distanță a temperaturii pe durata transportului.

Descarcă revista online infoTrucker – https://www.infotrucker.ro/wp-content/uploads/2015/10/infotrucker_octombrie2015.pdf sau intră pe ISSUU

Urmărește #infotrucker pe Facebook, Instagram, Twitter, YouTube

 

Din aceeași categorie...

Back to top button