Siguranta

România rămâne țara cu cea mai mare mortalitate pe șosele din UE în 2020

85 de morți la un milion de locuitori în țara noastră anul trecut, față de o medie de 42 în UE.

România rămâne țara cu cea mai mare mortalitate pe șosele din UE: 85 de decese în urma accidentelor rutiere la 1 milion de locuitori în 2020.

Comisia Europeană a publicat astăzi cifrele provizorii privind accidentele rutiere mortale din anul 2020. Potrivit estimărilor, 18.800 de persoane și-au pierdut viața în urma unui accident rutier în cursul anului trecut, o scădere anuală fără precedent, de 17%, față de 2019.

România rămâne țara cu cea mai mare mortalitate pe șosele din UE în 2020

În România, scăderea față de 2019 a fost de 12%. Scăderea volumelor de trafic, ca urmare a pandemiei de COVID-19, a avut un impact clar asupra numărului de accidente rutiere mortale, deși imposibil de măsurat cu exactitate.

”Din păcate, România rămâne țara din Uniunea Europeană cu cele mai multe accidente soldate cu victime. România trebuie să investească masiv și urgent în soluții pentru siguranța rutieră: infrastructură adecvată pentru fiecare tip de mobilitate, programe de educație, reformă legislativă pentru introducerea tuturor principiilor europene în domeniu. Sper ca investițiile în transporturi prevăzute în Planul Național de Redresare și Reziliență să aibă o componentă consistentă de siguranță rutieră. România are nevoie de o strategie integrată în această privință, care să lege investițiile în infrastructură de cadrul legislativ’’, a declarat Adina Vălean, comisar european pentru transporturi.

În perioada 2010-2020, numărul deceselor cauzate de accidente rutiere din UE a scăzut cu 36%. Astfel, obiectivul de reducere cu 50% a numărului de decese nu a fost îndeplinit.

Numai Grecia (54%) a depășit obiectivul, fiind urmată de Croația (44%), Spania (44%), Portugalia (43%), Italia (42%) și Slovenia (42%). În total, nouă state membre au înregistrat scăderi cu 40% sau mai mult. În România, scăderea numărului de decese din accidente rutiere în perioada 2010-2020 a fost de 31%.

Cu toate acestea, cu 42 de accidente rutiere mortale la 1 milion de locuitori, UE rămâne continentul cu cele mai sigure drumuri din lume. Media mondială este de peste 180. Cele mai sigure drumuri sunt cele din Suedia (18 decese la 1 milion de locuitori).

VEZI ȘI: 25% din accidentele de pe autostradă din Germania au drept cauză nerespectarea distanței de siguranță

În 2020, 18 state membre au înregistrat o scădere record a numărului de accidente rutiere mortale. Cele mai mari scăderi (de peste 20%) au fost observate în Belgia, Bulgaria, Danemarca, Spania, Franța, Croația, Italia, Ungaria, Malta și Slovenia. În schimb, cinci state membre (Estonia, Irlanda, Letonia, Luxemburg și Finlanda) au înregistrat o creștere a numărului de decese.

La nivelul UE, aproximativ 70% din accidentele rutiere mortale din zonele urbane implică participanți la trafic vulnerabili (pietoni, motocicliști și bicicliști). Siguranța rutieră va fi un element important al noii inițiative privind mobilitatea urbană care urmează să fie prezentată de Comisie în cursul acestui an.

Numărul de decese cauzate de accidente rutiere la un milion de locuitori – date provizorii pentru 2020

  2010  2019  2020  variație 2019-2020variație 2010-2020 
UE-27675142-17%-36%
Belgia785644-22%-40%
Bulgaria1059067-26%-40%
Cehia775848-16%-35%
Danemarca463427-22%-39%
Germania453733-11%-25%
Estonia59394515%-24%
Irlanda4729306%-30%
Grecia1136454-16%-54%
Spania533729-21%-44%
Franța645039-21%-36%
Croația997358-20%-44%
Italia705340-25%-42%
Cipru735954-8%-20%
Letonia10369747%-35%
Lituania956763-6%-41%
Luxemburg64364218%-19%
Ungaria746246-25%-39%
Malta313221-31%-15%
Țările de Jos323431-8%1%
Austria664738-19%-39%
Polonia1037765-15%-37%
Portugalia806352-18%-43%
România1179685-12%-31%
Slovenia674938-22%-42%
Slovacia695045-9%-33%
Finlanda5138404%-19%
Suedia282218-14%-29%
 
Elveția42222621%-31%
Norvegia432018-11%-54%
Islanda25172233%0%

Din aceeași categorie...

Back to top button