Știri

Din 2026, România va avea sistem de taxare a drumurilor la kilometru

CNAIR a prezentat astăzi sistemul SETRE de taxare rutieră la kilometru, în funcție de distanța parcursă și clasa de emisii, care ar putea fi folosit în România din 2026.

Ministerul Transporturilor și Infrastructurii a organizat astăzi ședința de consultare publică a studiului care stă la baza îndeplinirii jalonului nr.59 din PNRR/C4.

Banner Infotrucker utilizare DBE 600 x 150

Transport sustenabil privind sistemul de taxare bazat pe distanța parcursă pentru vehiculele grele de marfă (camioane) și a unor taxe mai mari de proprietate pentru cele mai poluante vehicule de pasageri (autoturisme/autobuze/autocare), pe baza principiului ”poluatorul plătește” și a principiului impozitării ecologice.

În cadrul ședinței, CNAIR a prezentat propunerea unui nou sistem, SETRE (Serviciul european de taxare rutieră electronică). Proprietarii de vehicule cu MTMA mai mare de 3,5 t vor avea obligația de a-și înscrie vehiculul la un ”Furnizor de servicii de taxare rutieră (TSP)”, care va furniza o unitate digitală de bord (OBU). Se vor percepe taxe pe autostrăzi și pe drumurile naționale operate de CNAIR.

VEZI ȘI: Comisia Europeană propune noi reguli privind permisele de conducere

Noile reguli de taxare rutieră pentru camioane în funcție de distanța parcursă sunt cuprinse în noua Directivă a Eurovinietei, care trebuie transpusă în legislația națională a țărilor membre.

Legislația privind taxarea rutieră trebuie transpusă până pe 30 iunie 2023. Noile tarife vor intra în vigoare la 1 ianuarie 2026.

Din aceeași categorie...

Back to top button