
Prin achiziția operațunilor rutiere ale C.H. Robinson, Sennder își consolidează poziția pe piața europeană a transportului rutier digitalizat.
Sennder, cel mai mare expeditor digital de marfă rutieră din Europa, a anunțat finalizarea achiziției operațiunilor rutiere europene ale gigantului logistic C.H. Robinson. După o perioadă de tranziție, fosta divizie C.H. Robinson va opera integral sub marca sennder. Detaliile financiare ale tranzacției nu au fost dezvăluite.
Prin această achiziție, Sennder devine unul dintre primii cinci jucători de transport rutier Full Truck Load (FTL) din Europa, având o echipă consolidată de aproximativ 1.600 de angajați. Rețeaua companiei se extinde acum la peste 20 de locații europene, sporind densitatea operațională și eficiența transporturilor.
Platforma digitală proprietară a Sennder conectează expeditorii cu o flotă de peste 40.000 de camioane, optimizând fluxurile logistice prin reducerea numărului de kilometri parcurși fără încărcătură și a ineficiențelor operaționale, contribuind astfel la scăderea emisiilor din industrie.
Această achiziție oferă oportunități majore. Integrarea va aduce mai multe încărcături disponibile și soluții digitale mai avansate pentru optimizarea operațiunilor transportatorilor, a declarat Aleksandrs Kolosovskis, Director Executiv Transport la SIA SAHO.
Acest moment transformator confirmă Sennder ca principal actor în procesul de consolidare a pieței și accelerează tranziția către un transport rutier mai inteligent și sustenabil. Achiziția EST vine în continuarea strategiei de expansiune a Sennder, care include preluarea operațiunilor europene ale Uber Freight în 2021 și parteneriate strategice cu Poste Italiane și Scania, menite să impulsioneze digitalizarea și electrificarea transporturilor.
Odată cu integrarea diviziei de operațiuni rutiere, Sennder își va consolida echipa de management, numind în funcții-cheie trei foști executivi ai C.H. Robinson: Chris Mills (fost Vicepreședinte EST) devine COO, Christoffer Haldemar (fost Director de Vânzări EST) preia rolul de CCO, iar Arkadiusz Glinka (fost Director de Produs EST) devine CGO.
Transportatorii europeni, printre principalii beneficiari ai tranzacției
Achiziția va aduce beneficii semnificative transportatorilor și operatorilor de logistică din Europa.
Volodymyr Kryvolap, CEO al TECHNO ZACHID Sp. z o. o., consideră că „integrarea resurselor și expertizei celor două companii va duce la o eficientizare mai mare a lanțului de aprovizionare, oferind mai multă stabilitate și oportunități pentru transportatori. Creșterea volumului de mărfuri, optimizarea rutelor și reducerea kilometrilor fără încărcătură vor contribui la un ecosistem logistic mai eficient.”
Sennder are ca obiectiv principal crearea unei rețele de transport sustenabile, bazate pe eficiență și inovație.