Camioane noi DAF de la TH Trucks - gamă completă de camioane diesel și electrice pentru orice aplicație de transport
ȘtiriTop News

Spania: DCA digital obligatoriu din 5 octombrie 2026 pentru transportul rutier

Renault Trucks - Noile game T, C, K, D 2025

DCA digital va fi obligatoriu pentru transportul rutier, în Spania. Noua regulă se aplică inclusiv curselor internaționale și permite utilizarea e-CMR dacă sunt incluse toate datele cerute.

Spania face un pas decis spre digitalizarea controlului în transportul rutier de marfă. Începând cu 5 octombrie 2026, fiecare transport care se desfășoară pe teritoriul spaniol sau care începe ori se încheie în această țară va trebui să fie însoțit de un DCA digital (Documento de Control Administrativo).

infotrucker

Obligația îi vizează nu doar pe operatorii locali, ci și pe expeditorii, transportatorii și casele de expediții din alte state membre care operează curse cu legătură în Spania.

Noua cerință are la bază Legea spaniolă 9/2025 privind mobilitatea sustenabilă. DCA este un document administrativ utilizat de autorități pentru verificarea activităților de transport. Informațiile incluse sunt similare celor din scrisoarea de trăsură CMR, însă documentul are exclusiv rol de control și supraveghere.

În timpul transportului, șoferul trebuie să poată prezenta documentul în format digital la solicitarea inspectorilor. În cazul în care un camion transportă mai multe partide de marfă, va fi necesar să fie disponibil doar DCA aferent bunurilor rămase la bord în momentul controlului.

Responsabilitate comună pentru DCA digital

Responsabilitatea pentru completarea corectă și integrală a DCA revine atât părții care contractează transportul, cât și operatorului care efectuează cursa. În funcție de structura contractuală, aceasta poate fi expeditorul, transportatorul sau casa de expediții.

Această responsabilitate comună obligă companiile să își clarifice din timp fluxurile documentare și modul de generare a documentelor digitale, pentru a evita riscul de sancțiuni în cazul controalelor.

e-CMR acceptat ca alternativă la DCA digital

Companiile care utilizează deja documente de transport electronice pot opta pentru e-CMR în locul unui DCA separat, cu condiția ca toate datele obligatorii prevăzute de legislația spaniolă să fie incluse. Utilizarea e-CMR nu este impusă, însă documentul digital prezentat trebuie să respecte cerințele specifice stabilite de autoritățile spaniole.

Pentru operatorii care au investit deja în digitalizarea documentelor de transport, această flexibilitate poate reduce impactul administrativ al noii obligații.

Spania anticipează Regulamentul eFTI

Prin introducerea DCA digital, Spania se aliniază din timp la viitorul cadru european privind informațiile electronice de transport de marfă. Regulamentul eFTI va impune, din iulie 2027, ca toate statele membre să accepte informații de transport în format digital.

Autoritățile spaniole aleg astfel o implementare anticipată și complet digitală a documentului de control, ceea ce va obliga operatorii să accelereze adaptarea sistemelor IT și a procedurilor interne.

Companiile ar trebui să înceapă pregătirile din timp, inclusiv prin stabilirea unor proceduri clare cu partenerii spanioli, verificarea corectitudinii datelor introduse și asigurarea posibilității de prezentare imediată a documentului la control.

Din aceeași categorie...

Back to top button