Un MAN TGE 4×4 termină Rally Aicha des Gazelles pe locul secund al clasei

Un MAN TGE 4x4 termină Rally Aicha des Gazelles pe locul secund al clasei
Pentru prima dată în istoria companiei MAN, o utilitară produsă de compania germană a luat parte la Rally Aicha des Gazelles din Maroc, una dintre cele mai dure competiții de acest gen din lume.

Echipa a fost formată din cele două colege Marina și Stephanie din cadrul divziei MAN Truck & Bus France. Cele două s-au aflat la comenzile unui MAN TGE 4×4, utilitara fiind special pregătită pentru a putea concura pe dunele din maroc.

Conform oficialilor constructorului german, mașina de concurs a fost pregătită de centru MAN Centre for Technical Conversions din Bourg en Bresse. Exemplarul MAN TGE 4×4 care a concurat în Rally Aicha des Gazelles din Maroc nu a primit modificări la nivel motorizării.

VEZI ȘI: Volvo Trucks face o scurtă introducerea în lumea camioanelor electrice

Astfel, sub capota modelului german s-a aflat motorul diesel de 2.0 litri capabil să ofere 177 de cai putere.

În ciuda dificultății ridicate a traseului pregătit de organizatorii Rally Aicha des Gazelles, echipajul pregătit de MAN a încheiat pe locul secund în cadrul categoriei Crossover/SUV.